Yama (Jámy) & Niyama (Nijámy)

Iyengar jóga staví na díle Jóga sútry od Paťanjdžaliho. Paťanjdžali nám nabízí osm kroků k zlepšení duševní i emocionální pohody a k vedení naplňujícího života. Ásany jsou až krokem číslo 3. Předchází jim praktické rady pro každodenní život, pro vše, co děláme včetně naší ásanové praxe. A co, že tedy jsou ty základní kroky? V sánskrtu (indický duchovní jazyk alá latina) jsou označeny jako Yamas (česky Jámy) a Niyamas (Nijámy).

Yamas jsou vodítkem, jak se chovat (nejen) vůči společnosti. Patří mezi ně: Ahimsa (ne-násilí), Satya (pravdivost), Asteya (nekradení), Brachmacharya (řádné hospodaření s vlastní energií), Aparigraha (nelpění).  

Niyamas představují doporučení pro osobní rozvoj. Skládají se z: Saucha (čistota), Santosa (spokojenost), Tapas (sebedisciplína), Svadhyaya (studium sebe sama), Isvara pranidhana (odevzdat se něčemu vyššímu).

Pro podzimní měsíce jsme si pro Vás každý týden připravili základní vysvětlení, jak se tyto principy vztahují k praxi ásán s konkrétními tipy... Začínáme už příští týden! :-)