Úrovně

V Iyengar yoga institutu Praha (IYIP) se setkáte pouze s lekcemi Iyengar jógy (výjimku tvoří gravid jóga a dětská jóga). Iyengar jóga je směr, známý a oblíbený pro své zaměření na detail a precizní nastavení pozice (ásany). Praktikující se učí postupně a vědomě pracovat s vlastním tělem i myslí. Instruktoři vedou praktikující od hrubých akcí k jemnějším, od jednodušších ásan ke složitějším. Právě proto po celém světě existuje rozdělení lekcí do úrovní, které naznačují požadovaný stupeň soustředění a náročnosti. Nejedná se o dogma – můžete si samozřejmě vyzkoušet i lekce vyšších úrovní, ale buďte připraveni na to, že některé instrukce nemusí být srozumitelné a lektor je nebude dopodrobna vysvětlovat. Výjimku tvoří speciální lekce (level mix, Yoga Therapy, Speciál pro ženy, Speciál pro muže, Pranayama, Mantry/Filosofie), které jsou zaměřené tématicky a jsou tudíž vhodné pro každého.

L0 / TT

Toto jsou speciální lekce, které vedou lektoři ve výciku, kteří s učením začínají. Lekce jsou cenově zvýhodněné, proti ostatním a určené pro úplné začátečníky. Studenti se v těchto lekcích učí společně se svými učiteli základní akce a ásány.

L1 / NOVÁČCI
Poznat vlastní tělo. Inspirovat se. Zklidnit se.

Lekce jsou vhodné pro ty, kteří ještě nikdy Iyengar jógu necvičili. Instruktoři vysvětlí základní akce, seznámí vás se správným použitím pomůcek. Zaměříte se na bezpečné postavení pozice (ásany) a její ukončení. Projdete základní ásany.

Délka: 60 minut
Zkušenosti: 0–3 měsíce Iyengar jógy                 

Aktuální rozvrh naleznete zde.

 

L2 / ZAČÁTEČNÍCI
Zkoumat. Postoupit vpřed. Vyzvat sám sebe.

Jakmile získáte přehled o základních akcích a ásanách, začnete se zabývat přípravou na samostatný stoj na ramenou. Budou vám vysvětleny možnosti pro snižování pomůcek. Začnete budovat sílu pro výdrže v pozicích. Budete vedeni k uvědomování dechu jako k přípravě na Pranayama.

Délka: 60 / 75 minut
Zkušenosti: min 3 měsíce Iyengar jógy               

Aktuální rozvrh naleznete zde

 

 

L3 / POKROČILÍ
Prohloubit porozumění. Vnímat se. Aspirovat.

V této úrovni vás lektor povede k jemným akcím. Přepokládá se aktivní přístup k praxi jógy z vaší strany a zvládnuté základy z předchozích úrovní. Významně se prodlouží výdrže v pozicích. Cílem této úrovně je pravidelná praxe stoje na hlavě u zdi. Seznámíte se základními technikami Pranayama.

Délka: 90 minut
Zkušenosti: min 6 měsíců Iyengar jógy
Doporučujeme: pravidelnou domácí praxi            

Aktuální rozvrh naleznete zde.

 

 

L4 / ZKUŠENÍ
Odvážit se. Růst. Vytrvat.

Vyzkoušíte si mimojiné složitější záklony, budete vedeni k balancím na rukách. Předpokládá se jistá fyzická i psychická
vyspělost studenta. Instrukcí již studenti obdrží méně a budou vedeni do hloubky sami sebe pro správné nastavení pozice. Instruktor vás povede k plnému využití vašeho fyzického i psychického potenciálu.

Délka: 90 minut
Zkušenosti: min 6–12 měsíců Iyengar jógy
Doporučujeme: častou pravidelnou domácí praxi

Aktuální rozvrh naleznete zde.

       

 

MIX LEVEL

Čekají vás ucelené sekvence na rozproudění energie pro zbytek dne. Setkáte se s různými úrovněmi instrukcí. Nebudete se zabývat Pranayama.

Délka: 60 minut
Zkušenosti: 0 – neomezeně

Aktuální rozvrh naleznete zde.